Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 031 410 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Stressz és futás

pen | 2009-11-08  | 13 hozzászólás
  • cimkék:
  • mentális felkészülés, 
  • sportpszichológia, 
  • sportteljesítmény, 
  • stressz, 
  • futás 
Tweet

A futás eszköz lehet a mentális egészségünk és jó közérzetünk megőrzésére, oldja a stresszt, segít a mindennapi gondok, problémák feldolgozásában - na igen, ezt már sokszor olvashattuk. A sportot azonban nem tekinthetjük a stressz elleni csodaszernek, sőt: a hosszan tartó stressz káros hatással lehet a sportteljesítményünkre és akár sérüléshez is vezethet.

 

 

„A stressz és a szorongás könnyen vezethet sérüléshez. Ha állandó stresszhatás alatt vagyunk, az elszívja az energiánkat, lassítja az izmok regenerálódását és megnövelheti a reakcióidőnket is." - állítja Buz Swanik professzor a University of Delaware sportegészségügyi kutatója.

A Journal of Science and Medicine in Sport (Sporttudományi és Sportegészségügyi Magazin) egyik tanulmánya szerint azon triatlonisták, akik „kisebb krízisekkel, vitákkal" kellett megküzdenie - akár családi, munkahelyi, pénzügyi, vagy egészségügyi téren - , hajlamosabbá váltak a sérülésekre, mint nyugodtabb körülmények között készülő sporttársaik. Egy másik tanulmány (British Journal of Sports Medicine) is hasonló következtetésre jutott, ebben azt mutatták ki a kutatók, hogy a vizsgált elit atléták nagyobb valószínűséggel sérültek le, amennyiben dühös, zavarodott, feszült vagy depressziós állapotban versenyeztek.

Ezzel persze nem azt mondjuk, hogy futni csak nyugodt és összeszedett állapotban szabad elindulni. Hiszen a kortizol és adrenalin (a stressz és a vészhelyzet hormonjai) kis mennyiségben még javítani is tudják a teljesítményt. De ha a stresszhelyzet állandósul, és a kortizol hormon szintje hosszabb időn át magas a szervezetben, az már káros hatással lehet a sportteljesítményre.
Ilyenkor sem az izmok, sem az immunrendszer nem működnek ideálisan, és szervezetünk sérülékennyé válik.



Mit tehetünk tehát olyankor, ha különösen feszültek, idegesek vagyunk sportolás előtt? Jó, ha tudatosítjuk magunkban, hogy állapotunk hatással lehet a sportteljesítményünkre, és jobban odafigyelünk az esetleges veszélyekre. íme, néhány tipp:

Ha elkalandozik a figyelmünk....
Ha fejünkben még futás közben is a főnökünkkel vagy kedvesünkkel folytatott utolsó viharos párbeszédet pörgetjük le újra meg újra, valószínűleg kevésbé tudunk odafigyelni a megfelelő testtartásra, a technikára, a forgalomra vagy éppen a terep egyenetlenségeire. Egyes tanulmányok szerint ilyen metális állapotban a sportolók perifériális látása mérhetően beszűkül.

Megoldás:
Válasszunk sima, jól látható (vagy kivilágított), kis forgalmú, nyugodt útvonalat. Próbáljuk visszafogni a tempót és élvezni a futást. Másik lehetőség: Válasszuk a futógépet és rakjunk zenét a fülünkre - a zene bizonyítottan segít a stressz oldásában.


Ha felhúztuk magunkat valamin...

Ilyenkor hajlamosak vagyunk gyors edzést választani, kemény tempófutással vagy résztávokkal próbáljuk kiadni magunkból a felgyülemlett dühöt és feszültséget. Nagyobb tempó mellett viszont hamarabb elfáradunk, és nem fogunk tudni odafigyelni a helyes mozgásra és ritmusra. Ez könnyen sérüléshez vezethet.

Megoldás: Ne a tempóba öljük bele a dühünket, inkább keressünk egy - nálunk kicsit lassabb - futótársat ehhez az edzéshez. így biztosan nem fogunk kontroll nélkül száguldozni, és ki tudja, talán még ki is beszéljük magunkból futás közben a gondokat.



Ha túl feszültek vagyunk...

Egy nehéz, fárasztó nap végén a számítógép előtt ülve ha azon kapjuk magunkat, hogy vállunkat már a fülünkig húztuk fel és arcizmaink megfeszülnek, akkor a stressz egyik jellemző tünetét produkáljuk: a felfokozott izomfeszülést. Ha ebben az állapotban indulunk el sportolni, könnyen megsérülhetünk, hiszen a futáskor használt izmok is merevek, feszesek lesznek. Különösen veszélyes lehet ez olyan területeknél, melyek korábban már voltak sérültek.

Megoldás: A rendszeres nyújtás, erősítés és masszázs sokat segíthet, különösen a sérülésnek jobban kitett, érzékenyebb területeken. Nyújtás, masszázs közben figyeljünk a testünk által küldött jelekre, vegyük észre, ha egy-egy izmot vagy területet különösen merevnek, feszesnek érzünk és arra a továbbiakban fordítsunk nagyobb figyelmet.


Ha nem ettünk rendesen...
Ha nincs energiánk vagy időnk főzni, ha gyorskajákkal lakunk jól, vagy éppen kihagyjuk az ebédet, valószínűleg nem visszük be mindazon tápanyagokat, amire a szervezetünknek szüksége lesz sportolás közben. Mi több, stresszes állapotban még a bevitt tápanyagok felszívódása is rosszabb, hiszen ilyenkor a vér a gyomortól elfelé áramlik és kevesebb emésztő enzim termelődik.

Megoldás: Együnk kis adagokat, több alkalommal, figyeljünk oda, hogy ezek az étkezések tartalmazzanak sovány fehérjét, összetett szénhidrátokat és telítetlen zsírsavakat. így nem terheljük meg túlságosan a gyomrunkat, folyamatosan zajlik majd az emésztés és valószínűleg javul a tápanyagok felszívódása is.



A fentieken túl pedig általában nem árt ilyen feszült időszakokban szép komótosan nekikészülődni a sportolásnak, alaposan bemelegíteni, fejben lejátszani előre a tervezett edzést, és sportolás közben is néha tudatosan "visszazökkenteni" magunkat, és a futásra koncentrálni.

Forrás: RW 2009. november

Hasonló cikkek

Önmagunk megismerése

52 Futós Tipp (49-52)

52 Futós Tipp (45-48)

Mennyit tudnék soványabban és fiatalabban?

Zenehallgatás és sportteljesítmény kapcsolata

Még több hasonló cikk

Életkor és sportteljesítmény – 2. rész

Életkor és sportteljesítmény – 1. rész

A hőmérséklet és a tempóválasztási stratégia kapcsolata – 4. rész

A várakozáson alapuló szabályozás működése – 3. rész

Tempó választási stratégiák – 2. rész

A fáradás és a teljesítőképesség korlátai - 1. rész

Futó álmok

A megszállottság heti 100 óránál kezdődik

Hol jár az eszed?

A futószemélyiség tesztje

13 hozzászólás

eftomi 5667 napja
eftomi képe
Először azt olvastam: Tankcsapda. :-) Azzal lehet oldani a stresszt! :-)
Borsi 5666 napja
Borsi képe

Igazából én úgy érzem, hogy ez az állítás nem igaz.
Nekem kiválóan oldja a stresszt, teljesen ki tudok kapcsolni, sokszor "agyatlanul" futok, rovom a km-eimet. És amikor vége az edzésemnek, remekül érzem magam! :)
Az utóbbi másfél évem stresszel teli zajlott. A túlélést a futásnak és az általa adott kitartásnak köszönhetem!

mjoci 5666 napja
mjoci képe
Tankcsapdával futás közben remekül lehet a stresszt oldani.:)))))))))))
Mozg 5666 napja
Mozg képe
Én is a Tankcsapdára szavazok:))))))
pecsenye 5666 napja
pecsenye képe
Itt is egy szavazás.. Természetesen Tankcsapdára:):) StresszCsapda=TankCsapda Yeaaaahhhhhhhhhhh:):)
leon01 5665 napja
leon01 képe

http://www.youtube.com/watch?v=NtzE6eW64nM...én inkább Enya-ra szavazok...

dgabica 5665 napja
dgabica képe
Jóhogy Tankcsapda!!!! Ezen kívül nekem bevált a Guns 'n.., Ac/Dc is :-))))
monique 5660 napja
monique képe
nekem még nem kellett stressz miatt futni, de edzés után tényleg jó ilyen szempontból, általában.
monique 5660 napja
monique képe
ja és full kikapcsolja az agyam az edzés! :) szóval mentális szempontból is feltétlen jótékony hatású...
zsola 5649 napja
zsola képe
AC/DC!!!! :)
eftomi 5648 napja
eftomi képe
Az igaz, hogy "idegből" nem érdemes futni a sérülési kockázat miatt. De ha szív szorongató jellegű hangulata van a sporinak akkor tuti, hogy feldobódik a kedvenc futócipője és a kilométerek társaságában! :-)
synde 5633 napja
synde képe
Az amatőr futás valóban oldja a stresszt,de próbálj futni 30x400 m-t 2 percenként 70"-re.A 20. után jön az igazi stressz,mikor már se a lábadat,se az agyadat nem érzed,de meg kell csinálni.És megcsinálod.Ez csak egyfajta edzés,de másnap ,harmadnap jön a következő hasonlók.Itt nem segít a Tankcsapda,de még a legnagyobb igéretek se.Itt dől el ki milyen jellem.Csak egy számít ,:Mit akarsz elérni,azaz a motiváció.Ezt csak azért írtam le,hogy lássátok,sok mindent meglehet csinálni,csak akarni kell.Nincs lehetetlen,csak tehetetlen,és alul motivált.
Üdv...synde
Gida 5583 napja
Gida képe

A stressz egészséges dolog addíg, mig le nem vezeti az ember valahogyan. Talán a legjobb ellenszere a sport.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat