Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 031 415 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Hol jár az eszed?

pen | 2007-11-19  | 8 hozzászólás
  • cimkék:
  • futás, 
  • sportpszichológia, 
  • személyiség, 
  • teszt, 
  • motiváció 
Tweet

Kétféle futó van. Az egyik edzés közben koncentrál a feladatra, a távra, a mozgásra, a másik viszont engedi gondolatait szabadon kalandozni. Mindkét stratégiának vannak előnyei és hátrányai. Te vajon melyik csoportba tartozol?


Vannak futók, akik úgy edzenek, hogy közben figyelnek a mozgásra, a ritmusra, a karmunkára, vagy éppen az izmaik állapotára. És vannak mások, akik csak rakják a lábaikat egymás elé, és egy természetes, kevésbé kontrollált futómozgással haladnak, miközben fejben sokszor egészen máshol járnak. Vannak, akik verseny közben a távval és a részidőkkel foglalkoznak, míg mások a futótársaikat vagy a közönséget figyelik.

Nos, a tudományos vizsgálódás természetesen ezt a területet is utolérte már, és megszülettek az elméletek arra vonatkozóan, melyik típusú gondolkodás milyen esetekben lehet hatékony, vagy éppen hátráltathatja a sportolót.

A négy típus
A kutatók szerint a sportolók csoportosíthatók aszerint, hogy milyen mentális stratégiát alkalmaznak a futás - és a hasonló monoton mozgások, edzések - közben. A két fő típus az asszociatív (beleélő) és a disszociatív (elvonatkoztató). Ezeken a típusokon belül, pedig megkülönböztetjük, a befelé illetve a kifelé figyelőket. Nézzük meg, melyik típus hogyan viselkedik például verseny közben!

A befelé figyelő asszociatív típus, jellemzően szervezetének jelzéseit figyeli, azzal foglalkozik, hogy értékelje, milyen állapotban vannak az izmai, mennyire szabályos a légzése, mennyire érzi magát fáradtnak. A kifelé figyelő asszociatív típus a verseny számára fontos információit gyűjti és elemzi folyamatosan, például a kilométerjelzéseket, részidőket, vagy éppen az iramfutókat figyeli, és számolgatja saját várható idejét.

A befelé figyelő disszociatív típus teljesen elvonatkoztat a mozgástól és elmenekül egy másik világba a monotónia elől, például dúdol, verset mond vagy valamilyen szellemi játékkal foglalja el magát. És végül a kifelé figyelő disszociatív típus szintén eltereli gondolatait a futásról, de úgy, hogy környezetével foglalkozik, azaz a tájat, a szurkolókat figyeli, vagy éppen futótársaival beszélget.

A versenysportolók jellemzően az első két típusba tartoznak, míg az amatőr, kevésbé időeredmény-orientált futók jellemzően disszociatív technikákat alkalmaznak. De vajon ez a helyes megoldás?

Kutatások
A területen 2004-ben végzett egyik amerikai kutatás (Rick LaCaille, University of Minnesota Duluth) szerint az asszociatív, beleélő gondolkodás különösen hatékony a rövid versenyeken. A kutatás arra az eredményre jutott, hogy egy 5 kilométeres versenyen amatőr futók esetében átlagosan több, mint egy perces időkülönbség mutatható ki azok javára, akik a futás során végig a versenyre és saját szervezetük jelzéseire összpontosítanak, szemben elvonatkoztatós stratégiát alkalmazó futótársaikkal.

Egy másik kutatás keretében 2006-ben LaCaille megkért 300 amatőr futót, hogy töltsenek ki egy kérdőívet egy maratoni/félmaratoni verseny után. A kérdőívek elemzése azt mutatta, hogy a befelé figyelő asszociatív futók közül többnek volt holtpontja a verseny során, mint az egyéb stratégiát alkalmazóknak. Mi lehet ennek az oka? Valószínűleg az, hogy az amatőr futók nem rendelkeznek olyan hatékony probléma megoldási stratégiákkal, mint az élsportolók. Így amikor ők belső jelzést kapnak arról, hogy valami nincs rendben, elkezdenek rágódni rajta, és eközben mind érzelmileg, mind fizikálisan kimerülnek. A kérdőívek szerint a disszociatív, elvonatkoztató stratégiát alkalmazó futók jellemzően jobb állapotban értek célba - viszont lassabban futottak.

A helyes stratégia
"Ha fő célod a futással, hogy nyugodt, vidám, életerős, legyél, hogy a fejed kiszellőzzön, és nyitottá váljon a kreatív gondolkodásra, számodra döntően a disszociatív technikák javasolhatóak." - állítja Ben Ogles, Ph.D., az Ohioi Egyetem munkatársa. Ogles úgy véli, hogy a legtöbb futónak - még az élsportolóknak is - ezek a technikák a lazább edzések nagy részében hatékonyak lehetnek. "Azzal, hogy gondolatban elkalandozol, nem koncentrálsz tovább a mozgás monotonitására, és így a futás élvezetesebbé válik."

Azonban amikor a tempó, a teljesítmény a fontos, például egy résztávos edzésen, egy tempófutáson vagy verseny közben, senkinek sem szabadna álmodoznia. Ilyenkor asszociatív mentális stratégiát kell alkalmazni, koncentrálva a feladat teljesítéséhez fontos körülményekre. Ha figyelsz a szervezeted jelzéseire, általában sikerül majd jobb mozgással, kontrollált tempóban, összességében eredményesebben futnod - állítja Cathleen Connolly, Ph.D (University of Central Florida).

A hosszabb távú versenyekre, különösen a maratonokra pedig a szakértők a különféle gondolkodási stratégiák kombinációját javasolják. A külső környezetre koncentrálva kiszakadhatunk a futás monotonitásából, motiváltabban futhatunk és talán időlegesen sikerül megfeledkezni a fáradtságról is. De időnként fontos, hogy „benézzünk" magunkba, és odafigyeljünk a szervezetünk jelzéseire. Minél komolyabb időeredményt tűztünk ki magunk elé, annál több időt érdemes a befelé figyeléssel töltenünk.

A jó hír, hogy vannak technikák, amik segítségével fejleszthetjük a gondolkodási stratégiánkat. Az amatőr futóknak általában az asszociatív, beleélő gondolkodást és az ehhez kapcsolódó probléma megoldási technikákat kell megtanulniuk. Az egyik legjobb gyakorlás ehhez a tempófutás lehet, ahol a viszonylag gyors sebesség következtében előbb-utóbb jelentkeznek a szervezet negatív jelzései. Ezeket a kellemetlen, fájdalmas érzéseket próbáljuk „profik módjára" értelmezni: gondoljunk arra, hogy ezek az erős fizikai erőfeszítést kísérő természetes jelzések, melyeket meg kell ismernünk, és meg kell tanulnunk, mire vagyunk képesek ebben az állapotban, meddig tudjuk még az adott tempót tartani. Kezdetben rövidebb szakaszokat fussunk, majd fokozatosan próbáljunk eljutni az egyre hosszabb tempófutásokig, melyek során igyekezzünk végig a futásra és szervezetünk jelzéseire figyelni, összpontosítani. Így amikor a versenyen jelentkeznek majd a kellemetlen érzések, már tudjuk, mit jelentenek, és megfelelően kezeljük azokat.

Azaz: tanuljunk meg nem csak lábbal, hanem fejjel is futni!

Forrás: RW; www.watchesgb.com; www.scsmultisport.com/; http://www.telfordpct.nhs.uk/

Hasonló cikkek

A futószemélyiség tesztje

Önmagunk megismerése

Futó álmok

A megszállottság heti 100 óránál kezdődik

Motiváció - interjú Papp Krisztával

Még több hasonló cikk

Motiváció Kouros módra - avagy hogy fussunk hat nap alatt 1000kilométert

Csupa cérna felsőrész az új Nike versenycipőn

Testvére nélkül nem áll rajthoz egyetlen versenyen sem

Adidas miCoach Zone – eftomi tesztje

Futócipő teszt: Bemutatjuk a NIKE cipőket

Kiválasztottuk futócipő tesztelőinket

Futócipő teszt: Bemutatjuk az adidas cipőket

Tesztelj Te is futócipőt!

Stressz és futás

Zenehallgatás és sportteljesítmény kapcsolata

8 hozzászólás

oleandro 6388 napja
oleandro képe
Kevésbé tudományosan a diszociatív típust nevezhetnénk "elbambuló"-nak is. Én pld eléggé ilyen vagyok, ha nem figyelek.
pen 6388 napja
pen képe
Én pedig teljesen a beleélő típusba tartozom. Kivéve, ha jó társaságom akad, aki kirángat a magamra figyelésből. 
eftomi 6388 napja
eftomi képe
Első sorban kifelé figyelő asszociatív típusú futó vagyok az utcai futóversenyeken, ezen írás szerint. Ha viszont magával ragad a táj, vagy valamely nem szokványos esemény futás közben, akkor pillanatokra átcsapok a kifelé figyelő disszociítív típusba.
Hauanita 6387 napja
Hauanita képe
Óóóó, én meg tudom mind a 4-et produkálni :))
Sőt. Olvasván a cikket, azt hiszem, hogy én ezt tudatalatt jól alkalmaztam. Ha edzésen vagy versenyen jót akarok futni, akkor a két asszociatív módszert kombinálom, bár a kifelé figyelős az erősebb, laza futásokon a befelé figyelős disszociatív az általános, a FUNRUN versenyeken meg a kifelé figyelős disszociatív. És nem így jó, váltogatva :o)
Hipertér 6383 napja
Hipertér képe
Én meg ha előttem fut egy csinos nő, akkor próbálom utolérni és követni, ha meg nem fut, akkor szintén egy csinos nőre, mint futási motívációra gondolok. Most akkor én milyen vagyok? :)
pen 6382 napja
pen képe
Külön kategóriát érdemelsz szerintem :o)
suszi 6358 napja
suszi képe
én kifelé figyelő asszociatív vagyok szerintem... :D mindig a résztávokat meg az időket nézem... bár néha elkalandozook és dúdolgatok :) mindegy.. lényeg hogy szeretek futni...
lamans 6049 napja
lamans képe

en befele figyelo vagyok versenyen, edzesen pedig elkelendozok, de befele is figyelek

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat