Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 009 146 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

A futók gyönyöre

potther | 2011-01-10  | 25 hozzászólás
  • cimkék:
  • futás 
Tweet

Biztosan éreztétek már azt, hogy mikor magas intenzitásnál kicsit lazábban futtok hosszabb ideig, nem fáj. Pontosabban, egy enyhe fájdalomérzet van, de a testszerkezetet egy kellemes érzés tölti el.Ezt a jelenséget hívják futók gyönyörének. Most ebbe ásom bele magamat.

 

 

 

 

Kezdem is ott, hogy valószínűleg azért futók gyönyöre, mert náluk figyelték meg először, de én más sportnál is éreztem, így akár sportolók gyönyöre is lehetne a neve.

 

Az egészet több vegyi anyag hatása hozza létre. Fontos szerepet játszik az adrenalin, a dopamin, az endorfin és a szerotonin is. Mikor elkezdesz futni, akkor a tested többek között elkezdi termelni az adrenalint, aminek hatásával eléri az egész test felgyorsulását az emésztés kivételével (őt lelassítja) ezért is van, hogy gondosan kell megválogatnunk a frissítőinket, mert ilyenkor sokkal lassabb az emésztés, de ez más téma. Szóval gyorsul a szívverés, a vázizmok ereit tágítja, ezáltal javítja az izmok oxigén ellátottságát. A másik 3 hormon, azaz a dopamin, a szerotonin és az endorfin, a felelősök az örömérzetért. A dopamin többek között a szexnél,a szerelemnél és az étkezésnél stimulálja az örömközpontot.Ő felelős a mozgáskoordinációért és az érzelmekért is. A szerotonin szerepet játszik a hangulatban, a testhőmérsékletben, a szexualitásban, valamint az étvágyban. Ő szolgáltatja az eufórikus érzést. Végül az endorfin, közismertebb nevén boldogság hormon. Szerintem erről nem kell túl sokat írnom. Ennek a hormonnak a termelését nagyon sok minden kiválthatja. Ez az anyag, úgynevezett opioid, mely függőséget tud kialakítani.

 

 

Tehát ők négyen felelősek leginkább az eufórikus érzésért. Mikor a testedzést elkezdjük elég nagy stressz éri a testszerkezetet, ekkor már emelkedik az adrenalin szint. Ennek a hatására, hogy csökkentse a stresszérzetet, a test beindítja a 3 örömhormon termelését. Hogy mikor jön el ez a pillanat, az egyénenként változik. Ilyenkor még ha azt is érzed, hogy véged van, az endrofin “fröccs” annyit dob rajtad, hogy nem, hogy lassulnál, inkább fokozod a tempód. És így hihetetlen dolgokra lehetsz képes. Akár szárnyakként is fel lehet fogni, mert szárnyra kapsz tőlük.

 

 

potther

 

Képek: http://flyingicarus.files.wordpress.com/2009/09/woman-running.jpg; http://www.flmboynt.com/wp-content/uploads/2010/10/mens-running.jpg

Hasonló cikkek

Ultrafutás - magyar csapat a 24 órás Európa Bajnokságon + eredmények

Ultrafutás - célegyenesben a Spartathlon

Atlétika - 20 éves a magyar maratoni csúcs

Terepfutás - kezdődik az UTMB és kísérőversenyei

Ultrafutás - Vajda Zoltán 18. lett a Badwater ultrán

Még több hasonló cikk

Terepfutás - 7500m szintemelkedést gyűrnek le Romániában

Terepfutás - célba ért a "Kék Csapat" az Országos Kéken!

Atlétika - eltiltást kapott a Boston Maraton korábbi győztese

Atlétika - Délibáb Terepfesztivál autentikus hőségriadóban

Hegyifutás - ifjúsági hegyifutó VB magyar csapattal

Terepfutás - Lubics Szilvia nyerte a L'Ultramarine 177km távját

Ultrafutás - Zabari és György nyerték a 6 órás magyar bajnokságot

Terepfutás - Lavaredo Ultra Trail eredmények

Jótékonyság - diplomaták versenye a K&H váltón

Olimpia - több mint 3000 résztvevő a Fáklyás Futáson

Jótékonyság - útjára indult az idei "Jótifuti" Lajkó Csabával

25 hozzászólás

eftomi 5237 napja
eftomi képe

Nagyon jó cikk! Ezekért az érzésekért szeretem a hét végi hosszú futásokat! :-)

Mike01 5237 napja
Mike01 képe

Koszonjuk a cikket, nagyon jo.

Lesz folytatas?

Mira 5237 napja
Mira képe

...és minél többet futsz, annál később jelentkezik szányra kapsz érzés! :-) Ezért szeretjük annyira a hosszútávokat!  (Na persze a rövideket is.)

Csaba43 5237 napja
Csaba43 képe

Szuper jó cikk!Köszi spori!

woksz 5237 napja
woksz képe

A cikket hozzáadtam a kedvencekhez.

Szóval az endrofin fröccs okozza nálam is a hosszú futások vége felé azt a pluszt, amivel még nagyobb dolgokra is képes vagyok ilyenkor. És mindig jobban szeretek futni.......

potther 5237 napja
potther képe

Mike01: Ez a téma mélyebben már elég szaknyelven íródna, nem értené mindenki. Így ebben a témában nem tervezek folytatást. De más témákból szívesen megosztom tudásom. Adtok ötleteket PM-ben, kit mi érdekelne, és megteszem, ami tőlem telik. Természetesen az itt felmerülő kérdésekre is szívesen válaszolok.

oroby 5237 napja
oroby képe

Nagyon jó cikk. És tényleg úgy van, más sportnál is jelentkezik a dolog. Valószínű azért van az, hogy amikor a hegyekben tekerünk a vigyorgást nem nagyon lehet letörölni az arcomról... és nem csak akkor amikor lefele halad az ember. :D

csuszka 5237 napja
csuszka képe

Nem is bánom ha futófüggő leszek....

Gida 5237 napja
Gida képe

Na majd a maratonon kíváncsi leszek az adrenalinfröccsökre :))

Jó cikk tényleg!!

Nyúl 5237 napja
Nyúl képe

...akkor ezért vágja mindig a családom a fejemhez, mikor futni megyek, hogy "narkós" vagyok... :-)

azazello 5237 napja
azazello képe

szegény lány, ha ilyen nyújtott lábbal ér földet, még eltöri a térdét. de az endorfin miatt talán nem is érzékelné a fájdalmat...

monique 5236 napja
monique képe

kilógok már megint a sorból.. :) mert én inkább picit alacsonyabb intenzitásnál érzem ezeket a csuda kellemes dolgokat. magas intenzitás, hát, ha elég magas ahhoz hogy "fájjon", tehát anaerob küszöböt eléri, akkor azt nem szeretem..elnyomja az endorfint (kivéve talán versenyen).. ez van :)

ja meg állítólag sokan akkor érzik az endorfinokat miután befejezték a futást. nekem ez se nagyon tűnt fel újdonságként..

túl hosszú futás se kell nekem hogy érezzem közben, de ez biztos azért van mert még nem futottam olyan sokat.

más sport: érzek hasonlót hegyen felfelé biciklizve meg esetleg ha nagyon tempósan gyalogolok nagyon meredek emelkedőn. a lényeg hogy a pulzusom felmenjen, de ne túl magasra :) mondjuk a max. pulzusom 75-85%-a között a legjobb :) bár a hegyen biciklin a max pulzus 90%-a is tök jó volt, mert nem volt semmi kellemetlen érzés valamiért. (esetleg a pulzusmérő írt hülyeséget)

Bozót 5236 napja
Bozót képe

Az én hormonjaim meg talán nem is működnek :P   Vagy csak magas a küszöb.....

MungDaal 5236 napja
MungDaal képe

Hát ezek a téli alapozós edzéseim nem gyújtanak alá az endorfin-dopamin készleteimnek, de úgy 16 kili után alakulni szokott. Viszont a terepfutás jó szintes helyeken, időnként VO2max. közeli élménnyel, mindent visz! :)))

ubp 5236 napja
ubp képe

Nekem már az első kép is örömöt nyújtott :)

Viszont előfurdult velem, hogy egy hosszú futás után (az első 30 km verseny) az öröm elnyomta a testem jelzéseit és amikor beértem a célba szinte összeestem és beszélni sem tudtam egy jó ideig (nem ájultam el). Szóval csak csínján a sok örömmel :)

Lallo 5235 napja
Lallo képe

ubp véleményével osztozom: óvatosan kellene ezeket az "örömöket", mert a boldogágból nagyon könnyen fájdalmat okozhatunk a környezetünknek. Súlyos következményei lehetnek ennek a fajta"boldogság keresésnek". Felelőtlenség egyoldalúan írni véleményt a sport kedvező hatásairól. Csak a pozitívról olvashatunk, hallhatunk állandóan, pedig a NEGATÍV az életünkbe kerülhet és akkor hol a boldogság? Érdemes volt?  A testünk jelzési szerint kell csinálni mindent, nem az előírtak és elvárások szerint! +ORVOSI KONTROLL!!!!!!

 

Gida 5235 napja
Gida képe

A szerelem sem egy normális dolog...hosszabb távon:)))

potther 5235 napja
potther képe

Hohóó, a szerelem egy jó téma! =)
Ott egy bizonyos PEA nevű hormon(szerelem hormon) termelődik, ami az amfetaminokhoz hasonló. Eufórikus érzést vált ki, mint ahogy érezzük. Ő a stressz kellemes változata, de őt sem szereti a testszerkezet, mivel mindig az egyensúlyra törekszik. Ha megfigyeled, hogy mikor szerelmes vagy, milyen dolgokat vált ki benned ( megnőtt pulzus, adrenalin szint emelkedés, izzad a tenyér, mert forróság önti el a testet), akkor pont olyan heves reakciók vannak, mint a stressznél. Ez az hormon 1 évtől 3 évig lehet jelen a szervezetben utána felváltja az endorfin. Ilyenkor érezzük, hogy kihült a kapcsolat, és ez a kapcsolat vízválasztója. Ha itt mérlegelünk és képesek vagyunk a szerelemhormon nélkül is boldogságban lenni párunkkal, akkor megvan a hosszútávú kapcsolat.

potther 5235 napja
potther képe

Amiért írtam az lemaradt...
Mivel amfetaminhoz hasonló függőséget válthat ki. Szerelem/Kapcsolat függőség. Ilyenkor van az, ha kiürül a szervezetből a PEA, akkor más pár után néz az illető, hogy újabb adaghoz jusson.

Molino 5235 napja
Molino képe

Nekem is tetszett az írás (és a hozzászólások is). :-)

andi-ka1 5234 napja
andi-ka1 képe

Van ebben valami. Én a Bp. maratonon tapasztaltam ezt, tavaly. a 36.km-nél kezdtem el úgymond hajrázni..igaz addig se volt gond, pedig az első maratonom volt. 5-perces km-ket futottam az addigi kb. 6-os helyett..és ha nem lett volna ott a célvonal..nem is tudom hol állok meg..

torolt_7928 5232 napja
torolt_7928 képe

GREAT HAPPY!!! :P

potika 5231 napja
potika képe

Nagyon jó ez a cik és milyen igaz :-)

Lionheart 5213 napja
Lionheart képe

  A cikk tartalma igaz, DEEEE ne felejtsük el, hogy kb. 60-90perc utáni intenzív testmozgás után a szervezetünk nem asszimilációs hatásmechanizmussal, hanem éppen disszimilációs mechanizmussal reagál. Nem hiába nem szabad egy testépítő edzést órákig csinálni. Erre talán a legjobb példa a világversenyeken lévő rövid távú sprinterek és a hosszútávfutók közötti izombeli és alkati felépítés.
Erről bővebben neuro-endokrinológiai írásokban lehet olvasni, de a hormonrendszer és az idegrendszer ún. feedback mechanizmusának teljes összefüggéseit a mai napig köd fedi. Sok netes írás pedig összeollózott kutatásokból fakad, amik valóságtartalma részben igaz csak. A feedback mechanizmusnál egyes hormonok termelődése más hormonok termelődését gátolja, míg más hormonokét serkenti. Ezen mechanizmust a nagy neuro-endokrin szaktekintélyek sem tudják 100%-osan feltérképezni.

Bozót 5199 napja
Bozót képe

Ééés csak kiderült, hogy nem az endorfin csinálja :)

http://well.blogs.nytimes.com/2011/02/16/phys-ed-what-really-causes-runners-high/

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat