Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 031 429 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Elpuhultak-e a mai atléták?

pen | 2009-09-25  | 5 hozzászólás
  • cimkék:
  • futás, 
  • edzés, 
  • edzésmódszer, 
  • futóverseny 
Tweet

Az IAAF Spikesmag c. magazinjának újságírói 25, az atlétika világában nagy befolyással bíró szakembert kérdeztek meg arról, vajon szerintük elpuhultak-e a mostani idők atlétái. íme Sebastian Coe, Edwin Moses, Steve Cram és a brit atlétikai szövetség elnökének - elég eltérő - válaszai.




Lord Sebastian Coe, a Londoni Olimpia szervezőbizottságának elnöke és az IAAF elnökhelyettese:


Túl puhák a mostani atléták?

„Nos, először is nem vagyok biztos benne, hogy minden szinten eleget versenyeznek. Az elit atléták manapság úgy érkeznek meg a nagy versenyekre, hogy kicsit még kiforratlanok, nem eléggé felkészültek. Talán segíthetne nekik, ha azt csinálnák, amit mi annak idején: ha versenyeznének hazájukban alacsonyabb szintű versenyeken is. A helyi és megyei versenyek remek alkalmat adnak arra, hogy a versenyző a különböző távokkal kísérletezzen.

Múlt évben a gyerekek nem fociról vagy teniszről beszélgettek, hanem legtöbbjüket Usain Bolt hozta lázba. De a sportnak nagy egyéniségek mellett szüksége van nagy küzdelmekre, párharcokra is. Nadal és Federer hajlandó kiállni egymás ellen évente 4-5 alkalommal is, és játszmáik 4-5 órát is eltartanak. Nem hiszem, hogy túl nagy kérés lenne, hogy az atléták is gyakrabban vállaljanak fel ilyen párharcokat. Természetesen csak annyit, ami még nem árt a nagyobb versenyeken nyújtott formájuknak.



Edwin Moses , a 400m-es gátfutás kétszeres olimpiai bajnoka, a Laureus Sport Alapítvány elnöke:

Túl puhák a mostani atléták?

Én annak idején 15-20 versenyen álltam rajthoz egy évben. Szerintem ehhez kellene visszatérni, mert az atléták manapság már sokkal többet tudnak futni. Legtöbbjük profi, így csak az edzéssel és versenyzéssel kell foglalkozniuk. A szurkolók pedig több nagy párharcot szeretnének látni.

Manapság az elit atléták kb. 8-10 versenyen indulnak el évente. Szerintem igenis egy kicsit elpuhultak, el vannak kényeztetve. A sok verseny a mi időnkben elősegítette, hogy a szurkolók azonosuljanak kedvenceikkel. Egy-egy vereség még nem lenne negatív hatással az adott atléta imidzsére, a versenyeket viszont így sokkal érdekesebbé lehetne tenni.

Be lehetne vezetni például egy olyan rendszert, ami előírja, hogy a top 5 versenyzőnek egy adott számban legalább X alkalommal versenyeznie kell egymással évente. Nem mindig a világcsúcs, a másodpercek a legfontosabbak. Az egymás elleni küzdelem lehetne újra a lényeg.




Steve Cram, az 1500 méter és a mérföld korábbi világcsúcstartója, BBC kommentátor:

Túl puhák a mostani atléták?

Ha arra gondol, többet kellene-e versenyziük, akkor erre "nem" a válaszom. Nem értek egyet azzal, hogy ma nem versenyeznek eleget az atléták. Nézzük csak meg a brit csapatot: tele vagyunk sérültekkel. Ma már kétévente világbajnokság van, aztán ott az Ázsia-bajnokság, az U23-as bajnokságok, stb. Emellett a fedett pályás versenyek is egyre inkább a szezon részévé kezdenek válni csakúgy, mint a meleg éghajlaton futott szabadtéri versenyek. Lassan ott tartunk, hogy egy 400-as futó számára a versenyszezon elkezdődik január közepén, és eltart egészen októberig.

Az atlétika viszont egy olyan sport, ahol sokat kell edzeni ahhoz, hogy az ember eredményesen tudjon versenyezni. Itt nem működik az, mint a fociban vagy a rögbiben, ahol a mérkőzések részei a rendes edzésprogramnak.

Szerintem a legjobbaknak nem kell túl gyakran versenyeznie egymással. Nekik a legjobb formájukat a válogatóversenyeken és a vb-ken kell hozni.

A sport a minőségről, a csúcsteljesítményekről szól. Nem hiszem, hogy az lenne a megoldás, ha minden hétvégén atlétika versenyeket rendeznénk. Nézzük csak meg a teniszt - az emberek Wimbledonra és a US Openre kíváncsiak, a kis Grand Prix-k hidegen hagyják őket. Abban hiszek, hogy az embereknek a TV-ben nem több, hanem jobb, minőségi atlétikát kell mutatni. így is november kivételével minden hónapban van közvetítés valamilyen nagyobb versenyről. Szerintem pl. az úszók örülnének, ha annyit közvetítenék a sportágukat, mint az atlétikát.

Ugyanakkor az a véleményem, hogy manapság néhány atléta túl korán képzeli azt, hogy megélhet a teljesítményéből. Ha 800-on valaki 1:46-1:47 között tud futni, azzal nem fog sokat keresni, és nem is szabad ezt elvárnia. Azt is gondolom, továbbá, hogy túl sok kifogást találnak manapság az atléták a teljesítményük megmagyarázására.


Ed Warner, a Brit Atlétikai Szövetség elnöke:


Túl puhák a mostani atléták?

Nem. Ha megnézzük a legjobb versenylovakat, azokat is csak néhány alkalommal futtatják egy szezonban, és csúcsformájukat a legfontosabb két versenyre időzítik. És atlétáinknak is ezt kell tenniük, hiszen esetükben is századmásodperceken múlhat a győzelem, és a legfontosabb, hogy a megfelelő időben csúcsformájukat tudják hozni. Néhány atléta természetesen képes lehet arra, hogy egy szezonon belül többször is kihozza magából a csúcsformát, de a többség számára egy ilyen versenyprogram csak sérüléseket és csalódásokat okozna.

Én csak annyit kérnék az atlétáinktól, hogy a legnagyobb nemzetközi bajnokságokon induljanak el. Ezen felül minden további verseny csak ráadás lehet. Mi arra kérjük a brit atlétákat, hogy a legfontosabb időpontban legyenek legjobb formájukban, és ne fecséreljék tehetségüket egyéb versenyekre.

Forrás: http://www.spikesmag.com
Képek: www.guardian.co.uk; http://sportsillustrated.cnn.com; http://i36.tinypic.com

 

Hasonló cikkek

Atlétika - cuki edzőfiú vs. Usain Bolt - cukiság péntekre :)

Kis színes - tíz fura tény futókról

382 km hosszú futópark nyílt a Fertő-tónál

Tudomány - miért tűnik nehezebbnek sötétben a futás?

Napi tudomány : Okostelefonok és futópados edzés

Még több hasonló cikk

Pliometrikus gyakorlatokkal a jobb teljesítményért

Yasso 800s - mi ez és mire jó?

Edzés : Kara Goucher egy napja

Hogy edzenek a nagyok? Videók

Ryan Hall edzőt váltott, Renato Canovával dolgozik

80. születésnapja alkalmából köszöntötték a legendás edzőt

A világ legcéltalanabb futóversenye

Érdekes baki - tévedésből egy civil bringást követett a futóverseny mezőnye

Plusz hat évet jelenthet az egészséges életmód

Tudod fejből a legjobb maratoni idődet?

5 hozzászólás

Sebcoe 5713 napja
Sebcoe képe
Verseny tapasztalat nélkül nem lehet jó versenyző valaki.
A megfelelő tapasztalatot pedig versenyeken lehet megszerezni. (Micsoda logika :D)
Ha valaki csak egy-két versenyen indulna, mert az a fő versenye, akkor nem lehet verseny rutinja, ami bizony eredményezhet rossz szereplést.
Egy középtávfutónak legalább 20-25 verseny kell egy évadban...
pen 5713 napja
pen képe
Szóval egyetértesz névadód véleményével, és ez így is van rendjén :o)
szasza 5713 napja
szasza képe
és vajon mi a helyzet a magyar atlétákkal?
ladyzs 5713 napja
ladyzs képe
nem hiszem h el lennének puhulva az élvonalbeli atléták attol h 1 évadban ,,csak" 10x állnak rajthoz. nekik elsosorban az a feladatuk ésa céljuk h a leheto legjobbat hozzák ki magukbol adott versenyen és nem az h musort csináljanak az izgalamakra éhes  nézokozonségnek. persze valoszinu tobben néznének atlétikát ha minden versenyszámban min 2 klasszis indulna mer none a nézettség de akk az egész nem arrol szolna amirol kellene nem is beszélve arrol h 1 atléta nem tud egész évben csucsformaban lenni.abban egyetértek h ahhoz h vki élvonalbeli sportolo legyen ajánlatos minél többbet versenyezni mer ez is elengedhetetlen a sikerhez. de azok az  atléták akik már az élvonalhoz tartoznak nagyavaloszinuséggel és tobbsgukben végigjárták már ezt az utat azért tartnak most ott ahol vannak. ami pedig a magyar atlétikát illeti... azthiszem aktuális és jogos a kérdés...sajnos...
Sebcoe 5712 napja
Sebcoe képe
pen: nem mondhatok ellen névadómnak :-) örülök, hogy egyetértek vele. micsoda tudathasadás lenne, ha más véleményen lennénk. :-)

ladyzs: sok profi atléta panaszkodott verseny hiányra hosszabb kihagyás után. sajnos ezt évről-évre újra kell "tanulniuk", hiszen az alapozó időszakban alig versenyeznek. hányszor látunk menő atlétákat buta taktikai hibát elkövetni, és felszisszenünk, hogy Úristen, ezt már az első edzésen elmagyarázzák a gyerekeknek, hogy nem szabad elkövetni. persze ez ennél sokkal bonyolultabb, nem ennyire fekete-fehér. versenyzőről-versenyzőre változik, de a nagy átlag szerintem ez.

a magyar atlétika?
erről is napokat, heteket lehetne beszélgetni. az atlétikából megélni csak az élmenők tudnak. és fiatal-, vagy főleg gyerekkorban megmondani, hogy meg tudsz-e élni belőle később lehetetlen. még ha írtó nagy tehetség vagy, akkor is történhet ezer dolog, ami megszakíthatja a karrieredet. és ezt kevesen vállalják. akik pedig több lábon próbálnak állni, azoknak nem sok esélye marad. nincs háttér, nincs mezőny, nincsenek versenyek...lehetne ezer példát hozni, ez csak egy pici része az egésznek.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat